Starší žáci - aktuality

Konečné výsledky

07.10.2022, Martin Kabát 

Všem starším hasičům děkujeme za velmi pěkný výsledek ve Floriánku.

Borci, kteří s námi letos končí...

07.10.2022, Martin Kabát 

Borci, kteří s námi ve starších končí...Ovšem určitě pokračují v dorostenecké kategorii. Ať se jim daří...

10.08.2021, Dalibor Matula 

HÁJOVŠTÍ MLADÍ HASIČI NA MISTROVSTVÍ ČR HRY PLAMEN 2021

 (IMG_9580.jpg)

Po suverénním vítězství našich starších žáků na krajském kole v Opavě, o kterém jsme vás informovali v minulém Příborském Měsíčníku, následovala náročná příprava na mistrovství České republiky. To bylo naplánováno na Sportovní stadión Na Stoupách v Jihlavě přes víkend ve dnech 26. až 27. června.

A teď něco málo z historie. Náš mladý sbor oslaví příští rok 70. výročí od svého založení. Největší úspěch v kategorii starších žáků byl v roce 1982. Družstvo se tehdy probojovalo pod vedením Vladimíra Feixe až do celostátního kola. To se tehdy uskutečnilo ve Svitu ve Vysokých Tatrách. Vyšlo z toho nádherné 4. místo.

Teď ale zpět k současnosti. Naši vynikající trenéři Martin Kabát a Michal Kabát věnovali celému družstvu spoustu svého času, aby využili každý den ke kvalitní přípravě. Ta probíhala na Hájově v našich omezených podmínkách na tréninkové dráze. Bohužel momentálně lepší nemáme, tak trenéři museli navíc domlouvat jiná cvičiště pro přípravu. Jezdilo se zejména do Kopřivnice a do Závišic. Nad rámec toho se ještě všem starším žákům věnovali individuálně, aby zlepšili sebemenší detaily zejména v technice provedení jednotlivých úkonů. No a jak ještě lépe motivovat a vyburcovat cvičící družstvo? No přece podporou fanoušků při plnění disciplín. A tak se dali dohromady rodiny starších žáků, doplněné dalšími členy našeho sboru a mohlo se vyrazit směr Jihlava.

Den před odjezdem se museli samozřejmě všichni otestovat dle nastavených aktuálních podmínek ministerstva zdravotnictví. A tak všichni s negativním testem, ale pozitivně naladěni v sobotu ráno společně nasedli do námi zajištěného soukromého autobusu. Cesta proběhla velice dobře, panovala vskutku veselá nálada. S předstihem jsme dorazili ke sportovnímu stadiónu do Jihlavy.

Nejprve proběhla prezentace družstev a přísná kontrola dovezeného vybavení (hadice, proudnice, savice atd.). Pro zajímavost, kromě spousty nutných papírů bylo třeba doložit i soupisku fanoušků, aby jim byl umožněn vstup do areálu. Ve 13:30 hodin proběhl slavnostní nástup ve sportovním stejnokroji. Zazněla Česká hymna v provedení dvanáctileté mladé hasičky, to byla panečku nádhera až mráz běhal po zádech. Celkem se mistrovství ČR zúčastnilo 15 desetičlenných družstev mladých hasičů z jednotlivých krajů.

Následně začaly krátké desetiminutové tréninky na první disciplínu. Soutěžit se poté začalo štafetou 4 x 60 m (10.místo) a štafetou dvojic (2.místo). První z nich nevyšla podle přestav, byla znát počáteční nováčkovská nervozita. Za to štafeta dvojic se hodně moc povedla a vyloudila úsměvy a radost nejen soutěžících, trenérů, ale také fanoušku, protože se předem vědělo, že minimálně pohár za tuto disciplínu povezeme k nám domů na Hájov. Po prvním dni z toho bylo velmi pěkné 5. místo a panovala spokojenost.

Následně byl každému soutěžnímu družstvu umožněn časově omezený prostor k tréninkům požárního útoku a útoku CTIF, které byly na programu až v neděli. Pak následovala po náročném dni večeře a ubytování. Posléze jsme společně ještě našli chvilku na krátkou prohlídku města Jihlavy.

V neděli dopoledne následovala štafeta CTIF (3.místo) a požární útok CTIF (2.místo) a naše sbírka pohárů za jednotlivé disciplíny se tak rozšířila. Družstvo se po těchto povedených dopoledních disciplínách posunulo v celkovém pořadí na třetí místo, jen dva body ztrácelo na druhou příčku, ale v malém bodovém závěsu byly také družstva na čtvrtém a pátém místě.

Vše musela po obědě rozhodnout královská disciplína a tou byl požární útok (7.místo). Netrpělivě se čekalo, jak to vše dopadne. Jak už to na takových soutěžích bývá, obvykle většina týmů při nějaké disciplíně klopýtne, a to dost míchá pořadím.

Vyšlo z toho nakonec celkově naprosto úžasné ale zasloužené 3. místo!!! Panečku, úspěch jako hrom! Všichni byli neskutečně šťastní. Dokázali společnými silami přepsat historii hájovského hasiče po 39 letech. Paráda! Hned za námi mladí hasiči přiběhli před hlavní tribunu, kde si za obrovského rachotu nás fanoušků užívali báječné pocity. Až teprve časem si kluci a holky uvědomí, co se jim v Jihlavě vlastně vůbec letos podařilo!!!

Celé mistrovství bylo ukončeno závěrečným vyhodnocením. Jak jednotlivých disciplín, tak i celkově. Vše bylo na nejvyšší organizační úrovni a velmi dobře sladěno. Byla radost sledovat naše závodníky z tribuny, jak si opakovaně chodili na stupně vítězů pro krásné medaile, poháry a další odměny. Nezapomněli vždy sebou vzít na stupně vítězů vlajku s nápisem HÁJOV. Nádhera, radost pohledět!

Průběh celé soutěže přenášela internetová televize FIRE TV. (koho by to zajímalo, může si na stránkách právě této televize zpětně vychutnat nádherné okamžiky) Skrz ni to on-line sledovali i ostatní fanoušci ze svých domovů. Máme ohlasy, že nás fanoušky prý bylo slyšet jednoznačně nejvíce a podle rychle odcházejících hlasivek by to tomu i odpovídalo. Fanoušci po oba dny mohutně povzbuzovali a byli ozdobou malé tribuny Jihlavského stadionu.

Po ukončení celé akce jsme odjeli autobusem zpět domů. Zatím co si po cestě všichni užívali báječných pocitů a zážitků, tak na Hájově v podvečer už tento mimořádný úspěch hlásil místní rozhlas.

Cesta přes naší obec až k Obecnímu domu trochu připomínala Nagano z roku 1998. Vlající vlajky z autobusu, hukot řehtaček a sirény s troubením autobusu během jízdy zněl celou obcí. Před Obecním domem již čekali netrpělivě někteří místní fanoušci a rodinní příslušníci. Starosta sboru Vojtěch Jalůvka poté po dojezdu představil fanoušky, kteří byli přímo v Jihlavě a pak vyvolal jméno každého člena družstva včetně obou trenéru, aby za bouřlivé atmosféry vystoupili jednotlivě z autobusu a užili si každý samostatně skvělou atmosféru před Obecním domem. Proto si to všichni přítomní strašně moc užívali. A že těch pokřiků bylo! Kdo je nejlepší? Hájov!!! Ještě jednou kdo? Hájov!!! Není slyšet. Kdo …… Tak to má být, užít si to se vším všudy, tyto mimořádné a neopakovatelné chvíle. Těžký zvrat proti tomu, co jsme si ještě před pár týdny a měsíci prožívali.

Soutěžní družstvo bylo složeno z těchto borců. Matula Jan, Kavková Martina, Moštková Hana, Šrámková Andrea, Plandor Vojtěch, Plandorová Veronika, Svatoš Michal, Kabát Jakub, Jiřík David a Maléř Matěj.

Co dodat závěrem? Poděkovat celému soutěžnímu družstvu, že byli kluci a holky úžasní. Podali neskutečně kvalitní výkony i když čas na přípravu byl dosti krátký, ale přece jen dokázali prodat to, co natrénovali. To oni vše poctivě odmakali při tréninku a pak zejména na stadióně v Jihlavě.

Dále je třeba poděkovat oběma velice obětavým trenérům za odvedenou a nesmírně časově náročnou práci s dětmi a s tím související další starosti a povinnosti obou, mimo trénování, které již není tak vidět. Poděkování patří i věrným fanouškům, kteří svou přítomností dokázali vytvořit tu správnou atmosféru a pohodu a celý závodní tým to jistě potěšilo. Snad během plnění jednotlivých disciplín, ale také při rozcvičování, cítili naší podporu.

Všichni parádně reprezentovali nejen naší malou obec Hájov, ale také město Příbor a celý Moravskoslezský kraj. Tady je naprosto konkrétní příklad, pro koho je třeba vytvářet co nejlepší podmínky k další činnosti a práci s mládeži, ať už finanční podporou nebo jakkoliv jinak. Je třeba dále poděkovat pak všem ostatním, kteří svou aktivitou a přístupem podporují náš sbor.

Hájovský hasič je velmi aktivní, a to je jen dobře. Kdo ví, kdy přibude opět nějaký další mimořádný výsledek!? Nechme se všichni překvapit snad to bude brzy!!!

 (IMG_9868.jpg) (IMG_9885.jpg)

Dalibor Matula

Člen výboru SH ČMS SDH Hájov

Počet zobrazených novinek:

Vstup do administrace