Hlavní stránka

Článek - Měsíčník města Příbor červenec 2024

03.07.2024, Vojtěch Jalůvka 

Hájovská mládež rozdrtila Moravskoslezský Kraj

Mnozí z Vás, se už jistě dozvěděli přes LTV Příbor, či sociální sítě o neskutečném víkendu (8.6.-9.6.) mladých hasičů z Hájova. Dovolte mi, zde vše tak trochu shrnout pěkně od začátku a seznámit Vás s tím, jak se zrodil tento Hájovský hasičský neuvěřitelný víkend a já bych dodal nejen víkend.

Vše začalo už v sobotu 18.května, kdy se konalo v Novém Jičíně Okresní kolo dorostu v požárním sportu. Poprvé v historii jsme postavili družstvo dorostenců i dorostenek. V menší konkurenci se oběma družstvům podařilo postoupit na krajské kolo, které se konalo 9. června, opět v Novém Jičíně.  

O týden později 25.května se v Kopřivnici konalo pro změnu Okresní kolo hry Plamen. Z tohoto kola se postupuje na krajské kolo jen ve starší kategorii. Pro mladší kategorii do 10 let se tato soutěž pořádá, již bez možnosti dalšího postupu. Je zde možnost, pokud se družstvu podaří zvítězit, přímo postoupit na pohár Krajského rady Moravskoslezského kraje, který se bude konat někdy v září zřejmě až v Osoblaze v okrese Bruntál. No a jistě tušíte, jak to dopadlo. Mladší žáci ve složení Marek Hanzelka, Kryštof Bílský, Lada Mošťková, Magdaléna Kubečková, Natálie Kolářová, Rozárie Tesárková, Lilien Fierlová, Laura Sommerová, Jana Jalůvková a Šarlota Petrášová, suveréně vyhráli a pod vedením trenérů Martina Maléře, Tomáše Bordovského a Martiny Kavkové postoupili. Vyhráli čtyři z pěti disciplín a jen ve štafetě 4x60m byli druzí.

Starším žákům se taktéž podařilo celkově zvítězit. Druhé místo brali jen v útoku CTIF, jinak ostatní čtyři disciplíny vyhráli. Ti si mimo jiné vybojovali i postup na Krajské kolo hry plamen, které se konalo 8.června v Novém Jičíně. Postupem hned tří naších družstev na Krajské kola se začalo ještě s usilovnějším tréninkem a pilováním všeho co se dá, jelikož Hájovští hasiči chtěli uspět a postoupit dál.

No a je tady víkend 8.-9. června.

Krásná prosluněná sobota nás čeká v Novém Jičíně. Na městském stadionu, se sešlo 11. nejlepších družstev z celého Moravskoslezského Kraje. Pár nejvěrnějších příznivců včetně mne usedá na tribunu a netrpělivě čeká na první disciplínu. Tou je štafeta CTIF a dle pozdější informace od trenérů asi nejobávanější. Vše, ale klaplo na výbornou a bereme z této disciplíny celkově druhé místo. Tímto výsledkem, jako by ze všech dětí spadla nervozita a na dalších čtyřech disciplínách, (útoku CTIF, štafetě 4x60m, štafetě dvojic a na požárním útoku) bereme jen vítězství.

To byla neskutečná jízda. Starší žáci překonali ve všech disciplínách své časy z okresního kola a nedali nikomu vůbec žádnou šanci. Zaslouženě po 3 letech (naposledy v roce 2021) postupují na mistrovství České republiky hry Plamen, které se koná  22.června a 23.června v Praze. Zde jsou jména těch, kteří zvítězili a ovládli Moravskoslezský Kraj. Kristina Kusová, Tereza Šimečková, Markéta Maléřová, Karolína Zárubová, Anna Kabátová, Tomáš Staňek, Marek Svatoš, Elen Hanzelková, Klaudie Kusová, Kryštof Matula.

Je tady neděle 9. června, tentokrát již trochu pod mrakem, ale neprší a nakonec vyjde i sluníčko. Na stadión v Novém Jičíně se sjela nejlepší družstva z Moravskoslezského kraje v kategorii dorost, dorostenky. V každé kategorii je 5 družstev a jen jeden si zajistí postup. Nejprve pojďme na dorost.

Opět usedáme na tribunu, tentokrát už ve větším počtu a netrpělivě vyhlížíme první disciplínu.

Začíná štafeta 4x100m s překážkami. První pokus se vydařil a dosažený čas se již nepodařilo nikomu překonat. Zapisujeme si jedničku. Následují dorostenky, taktéž se představí na štafetě 4x100m s překážkami. Ty se před startem potýkají s různými zraněními, mění sestavy a improvizují, ale i tak berou na štafetě 2.místo a převládá spokojenost. Někdo v tu chvíli pronesl větu“ včera žáci taky začali dvojkou a jak to dopadlo“

Druhá disciplína je 100m s překážkami. Opět začínají dorostenci. Ze sedmi startujících se počítá 5 nejlepších časů, které se sčítají a tento výsledný čas se bere jako konečný pro družstvo. Dorostenci předvedou vyrovnané výkony, nejsou sice v jednotlivcích v první trojce, ale po sečtení pěti časů je to celkově řadí na první místo. Před poslední disciplínou jim k postupu “stačí“ skončit i na druhém místě. No a po úpravě trati jdeme na dorostenky, ty taktéž čeká 100m s překážkami. Zde holky zabraly, dokonce některé už nejdou ani druhé pokusy a šetří síly. Na této disciplíně bezpečně vítězí a berou jedničku, což před poslední disciplínou znamená, že není nic rozhodnuté a na republiku pojede ten, kdo vyhraje útoky.

Je zde královská disciplína požární útok s vodou.  Jede se na dva pokusy, tak jako předchozí disciplíny.

Nejprve jdeme na dorost, těm stačí skončit druzí hned za Těrlicko-Hradištěm. Prvním pokusem jde krásným časem do vedení právě toto družstvo, ale Hájov se teprve chystá. Kluci předvedli ještě o 0,9 sekundy lepší čas a jdou do vedení. Druhé pokusy už pořadím nezamíchaly a tak dorostenci můžou slavit. Zvítězili i na této disciplíně a právem postoupili na mistrovství české republiky. No ale my na tribuně už s napětím sledujeme, co předvedou dorostenky. V této kategorii jsou karty rozdané tak, že kdo vyhraje tuto disciplínu pojede na MČR také. První pokus se Hájovu nedaří. Po zaváhání na béčkách a rozpojení hadice, jsme po prvním kole poslední. Trenéři uklidňují holky, lehce mění sestavy a jdeme na druhé pokusy. Hájov na startu. Požární útok rozběhnutý daleko lépe než první pokus. Po uklouznutí proudařky těsně před nástřikovou čárou nám zatrnulo. Verča ale nepanikaří, zaklekává a terče se plní. Čas stojí, 29,14s jdeme do vedení. Propuká nadšení, ale rozhodnuto není. Po nás jde ještě Skalice, která nás v případě povedeného pokusu a lepšího času může odsunout na druhé nepostupové místo. Nic takového se ale nestane. Dorostenky z Hájova vítězí v poslední disciplíně a navazují na dorostence a společně poprvé v historii Hájova postupují na MČR které se koná 29.6 a 30.6 v Písku. A kdo, že tak skvěle reprezentoval Hájov? Dorostenci: Šimon Holub, Jan Matula, Bartoloměj Filip, Jakub Kabát, Dominik Kahánek, David Jiřík, Matěj Maléř a Marek Svatoš. Dorostenky: Anna Kabátová, Veronika Plandorová, Natálie Sokolová, Tereza Šimečková, Kateřina Mošťková, Markéta Maléřová, Martina Kavková a Ivana Lysová.

Nesmím zapomenout samozřejmě poděkovat alespoň těm trenérům, kteří byli u těchto víkendových úspěchů nejblíže, Martinu Kabátovi, Michalu Kabátovi, Lukáši Kavkovi a Ivetě Kavkové. Ale poděkování míří i všem těm, kteří podporují naši snahu o jakoukoli hasičskou činnost. Děkuji.

A když komentátor v neděli na závěr hlásil na celý stadion, že si Hájovská mládež ve všech třech kategoriích vybojovala postup a bude reprezentovat Moravskoslezský kraj na republikovém kole, tak mi osobně a věřím, že ne jen mi, šel mráz po zádech. No neskutečný víkend! Jsem rád, že jsem tyto dva dny mohl strávit na tribuně a povzbuzovat je. I když jsem pak další dny hledal hlasivky J

Snad jsme těmito výkony dokázali i panu starostovi panu Ing.arch. Janu Malíkovi a celému vedení města Příbor, (reaguji na jeho slova, které pronesl v reportáži v LTV Příbor https://www.televize-pribor.cz/2024/05/27/22-porad/ o tom, že když „uvidí ochotu, práci, výsledky, tak věří, že se najdou prostředky, jak dále podpořit rozvoj hřiště“.

Snad jsme všem dokázali a stále budeme dokazovat, že to s hasičským sportem a s výchovou mládeže na Hájově myslíme vážně, a že si Vaší podporu dále zasloužíme. Snad i do budoucna nás Město bude dál podporovat za což jim všem předem děkujeme.

V době, kdy bude většina Vás číst tento článek v Příborském Měsičníku, tak už bude po republikovém kole. Věřím, že se nám bude dařit zdárně reprezentovat nejen naší malou vesničku Hájov, ale i město Příbor, okres Nový Jičín, i celý Moravskoslezský kraj. Mládeži přeji, ať si to hlavně užije, protože tyto zážitky se neopakuji každým rokem, i když bychom si to samozřejmě všichni moc přáli.

Pro některé z nás to teď znamená menší, ale příjemný problém, musíme zajistit ubytování, nějakou dopravu do obou měst a hlavně finance, abychom mohli v našem rozpočtu pokrýt tuto nečekanou, ale příjemnou událost.

Myslím, že jsem se rozepsal až moc. Článek jak probíhalo MČR Vám určitě někdo rád do měsičníku připraví, tak abychom se mohli podělit o své zážitky s našimi příznivci. Že jich je opravdu hodně, svědčí i sledovanost události na facebooku, kterou vytvořila LTV Příbor. Děkujeme.

Poslední má slova a poděkování patří všem těm, kteří jsou zveřejněni v článku výše. Jsem na Vás hrdý a děkuji za vzornou reprezentaci SDH Hájov.

Přeji všem pěkné prázdniny.

 

Starosta SH ČMS SDH Hájov

Vojtěch Jalůvka

Vstup do administrace