Hlavní stránka

ÚČAST A ÚSPĚCHY DOSPĚLÁCKÝCH DRUŽSTEV HASIČŮ Z HÁJOVA V BESKYDSKÉ LIZE 2023

04.12.2023, Monika Kabátová 

Nejen pro děti, ale také pro dospělé hasiče z Hájova je zvykem, že se aktivně věnují hasičskému sportu. Proto jsme se i letos přihlásili do Beskydské ligy, seriálu soutěží v požárních útocích pro dospělé. Tato liga má již dlouholetou tradici a oproti ostatním ligám v našem kraji (např. Moravskoslezská liga, Novojičínská liga) se vyznačuje především tím, že požární útok ne vždy probíhá klasickou formou. Ostatní ligy preferují tzv. rovinky, kdy tým vyběhne ze startu k základně, propojí sací vedení s útočným a poté dále běží po rovné trati až k výstřikové čáře. Tam musí proudaři co nejrychleji sestřelit terč. Beskydská liga má však v rámci ligových kol několik odlišností. Někdy se beží do kopce, jindy do zatáčky anebo se musí cestou k terčům překonat různé překážky. Tedy v této lize jde nejen o rychlost, ale také o zručnost, dobrou úvahu a správné načasování.

Do Beskydské ligy, která letos otevřela jen dvě soutěžní kategorie, a to mužskou a ženskou, jsme přihlásili 3 družstva: Hájov muži, Hájov ženy, Hájov ženy HAPPY. To je tým žen, které mají nad 35 let, a samy o sobě rády říkají, že je důležité „zapojit a přežít“. Z toho nějak vyplynul jejich název HAPPY. A jelikož ženská kategorie 35+ zatím neexistuje, dává jejich účast v lize tušit, že by se do budoucna mohla liga o tuto kategorii rozšířit.

Po zimní přípravě, která probíhala v tělocvičně ZŠ Npor. Loma, jsme na jaře mohli opět začít trénovat venku na trávě. No, trénovat... Mnohdy nám nepřálo počasí, mnohdy jsme se ani nesešli, protože přeci jen už velká většina z nás chodí do práce a najít termín, aby se sešlo 7 lidí, je někdy náročné. Ovšem ani to nás neodradilo a dne 27.5. v Bystrém nám odstartovalo první kolo ligy. Zde se nám sice moc nedařilo, ale my jsme to brali optimisticky. Věřili jsme, že se to v následujících kolech zlepší. Přeci jen, bez porážek není vítězství.

Zúčastnili jsme se všech 10 soutěžních kol a sbírali potřebné body. Někdy jsme stáli na stupních vítězů, jindy zase ne. To vše ke sportu patří. Ani jsme se nenadáli a už se blížil první zářijový víkend a naše soutěž na Hájově, která byla 7. kolem ligy. Všem, kteří nám pomáhali s její přípravou a také těm, kteří nás přišli podpořit na naši domácí půdu moc děkujeme. Jak naše soutěž probíhala, jste se mohli dočíst v říjnovém vydání měsíčníku.

Po naší soutěži byli muži v lize na průběžném prvním, ženy na třetím a ženy Happy na šestém místě. To nám ale ještě do konce chyběly odběhnout 3 kola. I když v mužské kategorii se již rýsovala vidina celkového vítězství našich mužů, v ženské kategorii to bylo stále velmi otevřené. Boj na předním příčkách se odehrával mezi ženami z Bartovic, Brušperku a Hájova. V sobotu 16. 9. vše již tradičně končilo na noční soutěži ve Fryčovicích. Zde už nebylo pochyb o mužském vítězi dříve, než začala samotná soutěž. To ovšem o kategorii žen nemohu říci. O celkovou první příčku v lize totiž mohly stále bojovat všechny tři již zmiňované týmy. A to Bartovice, Hájov a Brušperk. Nic nebylo rozhodnuto až do odběhnutí posledního ženského týmu. My, hájovské ženy, jsme tam zaběhly nejlepší čas a soutěž ve Fryčovicích vyhrály. Díky tomu jsme se bodově dotáhly na ženy z Bartovic, ale k úplnému prvenství nám chyběl ještě malý kousek štěstí.

Celkové umístění týmů – Beskydská liga 2023 – kategorie muži:

1. Hájov, 2. Bystré, 3. Frýdek, 4. Vyšní Lhoty, 5. Brušperk, 6. Fryčovice, 7. Trojanovice, 8. Skalice, 8. Sklárny Karolinka, 10. Stanislavice, 11. Paskov, 12. Velké Karlovice - Tísňavy

Celkové umístění týmů – Beskydská liga 2023 – kategorie ženy:

1. Bartovice, 2. Hájov, 3. Brušperk, 4. Trojanovice, 5. Skalice, 6. Hájov Happy, 7. Stanislavice, 8. Fryčovice

Pro naše družstvo mužů 35+ se letos bohužel kategorie v rámci ligy neotevřela, a to pro malou účast přihlášených týmů. Naši „veteráni“ ale nad hasičem nezlomili hůl a jezdili s námi na mnohé soutěže, kde předváděli skvělé výkony. Nejednou jim na krku zacinkaly medaile.

Odběhali jsme celkem 23 soutěží. 10 v rámci Beskydské ligy a 13 dalších pohárových soutěží. Celkově muži vyhráli 4x, ženy 8x, ženy Happy 1x a muži 35+ 4x.

Letošní úspěšná sezóna je za námi. Brzy začneme opět zimní přípravu v tělocvičně a já věřím, že nás elán neopustí a budeme nejen našim dětem ukazovat, že trénovat se dá v každém věku.

 (sdh_hajov-foto.jpg)

 

Vstup do administrace