Hlavní stránka

HÁJOVŠTÍ HASIČI SLAVILI 70 LET

11.05.2023, Dalibor Matula 

Krásného sobotního odpoledne, dne 23. července, se na Hájově v prostranství pod Obecním domem slavilo. A důvod? Sbor dobrovolných hasičů slavil totiž 70 let od svého založení.

Pojďme si to ale vše říct od počátku. Již na jaře loňského roku se členové hasičského výboru rozhodli opět po deseti letech uspořádat znovu tuto mimořádnou slavnostní akci. V nejisté době, plných omezení, však víte. A postupně se pak naplno rozjela celá velmi náročná příprava. Součásti toho byla třeba i dlouhodobá příprava brožury mapující vývoj události od počáteční historie našeho sboru až po současnost. S předstihem jsme ji společně i s pozvánkou předali osobně do každého domu na Hájově. Všichni z hasičského výboru měli dopředu jasně dané úkoly.

V pátek odpoledne, těsně před akcí, už se vše chystalo nejen na celém prostranství, ale i v salonku Obecního domu. Později večer to začalo navíc vonět domácími koláčky různých příchutí, které ochotně upeklo více jak dvacet našich žen. V sobotu dopoledne nás začala obklopovat vůně rozvařeného hovězího guláše od našich chlapů. A všude kolem se pohybovala spousta hasičů, včetně mládeže, dokončující poslední přípravné kroky.

A pak konečně nastala ta pravá chvíle. Ve 14:00 hodin mohly vypuknout oslavy na plno.

Starosta sboru pan Vojtěch Jalůvka, který celou akci s přehledem moderoval, všechny přítomné lidi nejprve přivítal a seznámil je s připraveným programem. Zároveň představil dechovou hudbu JAVOŘINKA, která všem přítomným hrála spoustu krásných písniček až do večera. Z hostů přijal pozvání starosta města ing. arch. Jan Malík a zúčastnili se i někteří další zastupitelé města Příbor. Dále se za námi dostavil pozvaný starosta Krajského sdružení hasičů Moravskoslezského kraje pan Stanislav Kotrc, který je i zároveň starostou našeho okresního sdružení v Novém Jičíně.

Již od počátku byla připravena k prohlídce moderní cisternová automobilová stříkačka CAS 30 Scania pro velkoobjemové hašení od dobrovolných hasičů z Vyšních Lhot.

Sbor dobrovolných hasičů z Příbora nám předvedl pro změnu jinou moderní automobilovou stříkačku CAS 24 Mercedes-Benz Atego určenou pro běžné zásahy.

Také jsme mohli vidět speciální techniku HZS MSK ze stanice Nový Jičín a to automobilový žebřík 30 ( AZ )Iveco Magirus. Hasiči nám nejprve předvedli ukázku stříkání vodou z proudnice na vysunutém žebříku na asfaltové ploše a později také ukázku evakuace osoby z okna salónku Obecního domu.

Trenéři poctivě pracující celoročně s několika mládežnickými družstvy v průběhu celého odpoledne postupně připravili pro návštěvníky oslavy ukázky různých disciplín s mladými hasiči.

Radostný pohled byl hned na úvod na ty nejmenší děti ( přípravka ), které všem přítomným předvedli požární útok s vodou.

S odstupem času pak mladší žáci ukázali také velmi pěkně provedený požární útok a následně dvakrát i štafetu dvojic.

V další fázi starší žáci zkušeně předvedli dva požární útoky a navíc ještě pro veřejnost méně známý útok CTIF.

 

Pod taktovkou velitele našeho sboru pana Davida Poláška nám všem předvedla naše výjezdová jednotka ukázku zásahu s použitím motorové pily.

Kdo chtěl poznat, jak se v minulosti hasilo, tak měl ojedinělou možnost podívat se na historické koňské spřežení z Kateřinic. Jejich hasiči nám předvedli ukázkový zásah v dobových uniformách s ruční stříkačkou taženou koňmi.

Někteří dobrovolníci, například i bývalí starostové pan Vladimír Feix nebo pan Josef Chromčák, se následně přidali a vyzkoušeli si také pumpování vody.

Zlatým hřebem večera byla na závěr programu utajovaná ukázka požárního útoku starších hájovských hasičů nad 50 let s teprve nedávno repasovanou požární stříkačkou PS 8, se kterou se kdysi cvičilo, naposledy v 80. letech minulého století. Někteří lidé byli opravdu strašně moc překvapeni, že vůbec taková stříkačka ještě v našem sboru existuje! Natož aby byla funkční! O repasi se postaral náš aktivní člen pan Michal Kabát.

Po celou dobu byly vystaveny na travnaté ploše současné i dřívější požární přenosné motorové stříkačky.

V salónku Obecního domu byla k dispozici výstavka několika desítek vskutku nádherných pohárů, fotografií a kronik k historii našeho sboru. Doplnili jsme tam také náš prapor, historickou piku, tabla, stuhy, různé dresy atd.

V obou rozích místnosti opakovaně běžely video ukázky z celé naší činnosti. Jednak vytvořené z vlastních zdrojů, ale i z příspěvků posledních let od firmy DUYVIS VIDEO z Příbora, které jsme si u nich s předstihem objednali. Ti nám k plné spokojenosti zpracovali také reportáž za posledních 10 let.

Účastníci celé akce byli naprosto nadšeni, co tam vše viděli. Byla to ojedinělá příležitost zhlédnout vše hodně zajímavé v jedné společenské místnosti.

A jak ještě na takové oslavě udělat radost těm nejmenším? Tak třeba je nechat sklouznout na skákacích hradech. Panečku, to bylo radosti! Vše využívali až do poslední chvíle s úsměvem na tváři, jak jinak. K tomu ještě děti využívaly malování na obličej, kde odcházely s opravdu zajímavými a moc pěknými obrázky.

Hasiči měli také připravené k prodeji výborné domácí koláče od našich žen, které návštěvníkům zcela jistě moc chutnaly.

Dále pak byl připraven k prodeji výtečný kotlíkový guláš, lahodné párky v rohlíku a dětmi oblíbené langoše různých příchutí. A jestli všem chutnalo? Nejlepší odpovědí je to, že vůbec nic nezbylo.

Připravena byla také nabídka různých nápojů, které v dusném počasí šly dost na dračku. Všichni, kteří se o všechno občerstvení a jídlo starali, byli, jak se říká, pořád v jednom kole.

Absolutně nikdo nemohl tušit, že jsme byli poctěni krátkou návštěvou mimořádné ženy, kterou jsem stihl náhodně osobně pozdravit a prohodit s ní pár slov. Jde o kopřivnickou rodačku, která pracuje několik let jako profesionální hasič na Floridě ve městě Tampa na Hillsborough County Fire Rescue Florida. Dobrovolní hasiči u nich v Tampě skončili v roce 1997. Každopádně se paní Janě u nás na oslavě moc líbilo, zejména vystoupení našich malých dětí.

Vše pozorně natáčela příborská televize a bylo provedeno spoustu fotek z celého dne.

Ve večerních hodinách následovala diskotéka s reprodukovanou hudbou. A na tanečním parketu se to pěkně rozjelo.

Hasiči připravili po setmění pro vytrvalé účastníky ještě dobře udělané klobásy na grilu, které přišly určitě vhod.

Závěrem celkově shrnuto. Akce byla dle ohlasů velmi úspěšná a moc se líbila. Přišlo vskutku hodně lidí. I takoví, kteří už delší dobu bydlí mimo Hájov, ale dříve tady bydleli a podíleli se v mládí taky na hasičské činnosti.

Poděkování patří všem, kteří se podíleli jak na dlouhodobé přípravě, tak i na samotné akci. Ať už členům hasičského výboru, dalším členům našeho sboru, ostatním pomáhajícím dobrovolníkům, Lize žen, profesionálním hasičům z Nového Jičína, dobrovolným hasičům ze sousedních Kateřinic, Vyšních Lhot, Vlčovic a Příbora, ženám od malování na obličej, skvělým muzikantům z Javořinky a dalším.

Pro zajímavost na sobotních oslavách pomáhalo téměř 50 našich členů či ochotných dobrovolníků!

Děkujeme také městu Příbor za finanční podporu v podobě grantu určenou speciálně pro tuto akci. Poděkování patří také Technickým službám za posečení trávy.

Na Hájově to zkrátka v sobotu žilo a lidé se dobře bavili. Tak to má přece být.

Budeme se tedy na vás těšit na našich dalších tradičních akcích.

 

Vstup do administrace