Hlavní stránka

02.09.2021, Lukáš Kavka 

Postupové soutěže hasičů z Hájova, úspěch mužů na Mistroství ČR

Stejně jako u dětí i v kategorii mužů a žen mohly po roční přestávce zapříčiněné omezením Covid proběhnout postupové soutěže v požárním útoku.

Útoky na postupových soutěžích se výrazně odlišují od těch "klasických", které pravidelně běháme. Jde o útoky prováděné s širokými hadicemi, na delší trati a zakončené terči nástřikovými, do kterých je zapotřebí nastříkat deset litrů vody. Avšak hlavním rozdílem je, že se tato postupová kola běhají se zcela odlišnou mašinou. Ta není zdaleka tak výkonná jako mašiny, s kterými běžně běháme. Z tohoto důvodu je velice důležitá rychlost a sehranost celého týmu, aby byli schopni vodu dostat co nejrychleji dopředu.

Přípravu na závody jsme zahájili bohužel až začátkem června, kvůli opatřením, která nám do té doby neumožňovala společné tréninky. Času moc nebylo, neboť první závod nás měl čekat za necelých 14 dnů. Vzhledem k tomu, že se tyto útoky pravidelně neběhají a většina našeho týmu s nimi neměla skoro žádnou zkušenost, byli jsme poměrně v časové tísni. Jak ženy, tak muži se toho nezalekli a zahájili jsme intenzivní přípravu. Ta nám na okresním kole v Závišicích přinesla ovoce. Kluci vybojovali v konkurenci zkušených týmů 3. místo a ženy parádní 1. místo. Pro oba naše týmy z Hájova to znamenalo postup do Krajského kola, které se konalo o týden později. Už tento postup je veliký úspěch, protože týmy, s kterými na okresním kole soupeříme, patří k nejlepším v kraji. Po tomto úspěchu jsme byli odhodláni zabojovat i na krajském kole a urvat tam co nejlepší umístění. Zapracovali jsme tak ještě během týdne na svých pokusech a vyrazili společně na krajské kolo do Vrbna pod Pradědem, které se konalo 19. června. Zde se ženy postavily na start proti 12 týmům reprezentujícím svůj okres. Bohužel v podání naších žen nedošlo k navázání pěkného výkonu z okresního kola a skončily tak po nevydařených pokusech na 8 místě. V kategorii mužů však probíhala napínavá bitva. Po prvních pokusech jsme drželi až 6. místo. Ovšem v druhém pokusu vše vyšlo a s časem 25,28s jsme se vyhoupli na parádní druhé místo hned za Těškovice. Pořadí se již do konce závodu nezměnilo a my jsme se fantasticky probojovali poprvé v historii SDH Hájov na Mistroství České republiky. To se konalo 8. srpna v Hradci Králové. Na takovouto událost jsme se vypravili autobusem s pořádnou základnou diváků. Ta byla na tribuně nejen nejpočetnější, ale i jednoznačně nejhlasitější, za což jim patří velký dík. Chtěli jsme se jim odvděčit krásnými útoky. Při prvních pokusech se nám nezadařilo dle naších představ, z toho důvodu jsme šli do druhého pokusu s odhodláním svůj čas výrazně vylepšit. Na základně vše klaplo na jedničku a pokus byl fantasticky rozběhnut. Bohužel v tu chvíli proti nám hrála příroda a vítr, který právě foukal stál za tím, že přestože vše klaplo tak, jak mělo, nepodařilo se nám dostatečně rychle naplit terče a ukončili jsme tak útok s časem 28,42s, který byl pod naše očekávání i tréninkové výsledky. V celkovém pořadí z toho bylo 10 místo z 30 družstev. Nyní s odstupem času však mohu říci, že to, co jsme dokázali, je velký úspěch, vždyť se jednalo o 10. místo v celé ČR! Získali jsme také pro nás nezapomenutelné a cenné zkušenosti, které se nám můžou hodit do příštích let.

V poslední řadě bych chtěl poděkovat závodníkům, všem fanouškům a dalším lidem, kteří se podílejí a napomáhají nám k dosahování lepších výsledků.

 (DSC_0251..jpg)

Vstup do administrace